Sosnowiec: Talio Pitalio – nowy bar z hot-dogami

Wystartowało 3 sierpnia. Na tablicy siedem hot-dogów. Klient wybiera bułkę pszenną lub wieloziarnistą, kiełbaskę: białą lub kabanosa i wreszcie rodzaj hot-doga. Po dwóch tygodniach działania Talio Pitalio wiadomo, że największym wzięciem cieszą się hot-dogi Italio, Yankees, Chilli Con Carne i najprostszy – Just Dog.

IMG_20160803_160049

Andrzej otworzył bar z hot-dogami, bo znudziły go wszechobecne kebaby i burgery.

Talio Pitalio znajduje się w ciekawym miejscu – w centrum miasta, w jednym z niewielkich lokali w podcieniach pięknej Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Klimatyczne wnętrza dopiero od niedawna stały się atrakcyjne dla gastronomii. Rok temu pojawił się tu Caffetedra, kawiarnia z domowymi wypiekami. Teraz obok niej działa teraz bar z hot-dogami. Lokale mają przylegające do siebie, niewielkie ogródki.

IMG_20160803_155039

Talio Pitalio jest sąsiadem Caffetedry. Nad nimi góruje piękna katedra.

Skąd nazwa Talio Pitalio – Andrzej, właściciel baru nie chce zdradzić. Najpierw chcieliśmy naciskać, ale co tam, lubimy tajemnice 🙂 Zdradza za to, dlaczego w hot-dogu jest kiełbaska, a nie parówka. Bo jest bardziej pożywna i wartościowa, ma więcej smaku i można ją fajnie zgrillować. Ta w Talio Pitalio ma 28-31 cm długości, a ląduje w bułce ok. 24-25 cm. To przemyślana sprawa, bo Andrzej uważa, że ”dobry hot-dog musi się zaczynać i kończyć kiełbaską!”.

IMG_20160803_155502

Zamawiamy i płacimy przy barze. W lokalu znajdują się dwa stoliki, a przed nim kilka miejsc siedzących w niewielkim ogródku.

Kiełbaski – biała lub kabanos – pochodzą od lokalnego dostawcy, robiona specjalnie dla Talio Pitalio. do Do hot-dogów dobrane są sosy, ale możecie poprosić o zamianę, a na stolikach czekają też keczup oraz ostre sosy z Heinza (jalapeno, habanero, chipotle), żeby samemu sobie doprawić.

IMG_20160803_163654

Jeden z najpopularniejszych hot-dogów Italio 14 zł.

Podpytaliśmy, które hot-dogi w ciągu tych kilkunastu dni zdobyły największe uznanie klientów. Są to Just Dog, czyli klasyka ogórek konserwowy, pomidor, musztarda, ketchup, cebulka prażona. Kosztuje 10 zł. Na większy apetyt pasuje hot-dog Chilli Con Carne: bułka, kiełbaska, chilli con carne (z wołowiną), ser cheddar, nachos 16 zł. Niezły zbyt ma również Yankees – z kiełbaską, grillowanym boczkiem, cebulką prażoną i sosem BBQ za 12 zł.

DSC_8003

Najdroższy i najbardziej pożywny Chilli Con Carne 16 zł.

Nam bardzo smakował hot-dog Italio: bułka, kiełbaska, pesto z bazylii, pomidory suszonego, szynka parmeńska, mozzarella, rukola, sos bazyliowy 14 zł.

Pozytywnie zaskoczył nas również ostatni na liście Wurst: biała/kabanos, pieczywo + sosy do wyboru: ketchup/musztarda/BBQ/curry. Występuję on w wersji: z jedną kiełbaską 7 zł lub dwiema 10 zł. Sposób serwowania w przypadku dwóch kiełbasek jest inny. Kiełbaski z grilla są pokrojone w kawałki leżą obok bułki. Plusem są trzy sosy. Fajne danie, szczególnie, gdy zamówicie jak my – dwie różne kiełbaski.

hot 2

Po lewej podwójny Wurst 10 zł, po prawej Just Dog 10 zł.

W menu znajdziecie również trzy hot-dogi na dzieci. Mają one mniejsze bułki i kiełbaski. Do picia John Lemon 6 zł, Matchbata 7 zł i Pigwa bio 7 zł. W przyszłości właściciel zamierza wprowadzać nowe rodzaje hot-dogów oraz nachosy jako dodatek do hot-dogów. Podoba nam się ten koncept. Koniec z jeżdżeniem po hot-dogi na stacje benzynowe 😉

Sierpień, 2016 r.

Talio Pitalio,
ul. Kościelna 1, Sosnowiec
czynne: pon.-pt. 11-21, sob. 11-23, nd. nieczynne
płatność: gotówką, kartą
profil lokalu na Facebooku [kliknij tu]

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.