Zabrze: Słodkawa. Nowoczesna i fajna kawiarnia przy Wolności

W Zabrzu w końcu powstała nowoczesna kawiarnia z prawdziwego zdarzenia, gdzie można się napić kawy z profesjonalnego ekspresu, a nawet takiej parzonej alternatywnymi metodami! Słodkawa pierwsze takie miejsce w mieście, w dodatku w samym jego centrum, przy ul. Wolności, tuż przy Galerii Zabrze.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Słodkawa to pierwszy biznes Pauliny Pakuły (na głównym zdjęciu stoi w środku), 26-latki rodem z Zabrza, która wcześniej pracowała w kilku lokalach gastronomicznych i w końcu postanowiła założyć własny. Słodkawa pod okiem Pauliny ma ambicje serwować najlepszą kawę w Zabrzu i edukować w tej kwestii mieszkańców miasta. – Zapraszamy do nas smakoszy kawy, ale też rodziny z dziećmi – mówi Paulina. Dla dzieci są foteliki oraz kącik zabaw.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Słodkawa jest czynna w dni powszednie już od godz. 7.30 rano, kiedy okoliczne lokale jeszcze śpią, więc można tu przed pracą wpaść na kawę na wynos, zwłaszcza że do godz. 9.00 flat white, cappuccino i americano kosztują 5 zł. Słodkawa to przede wszystkim kawiarnia, ale można tu też coś zjeść – czy to wytrawne przekąski, czy ciasta, a właściwie całkiem solidne ciacha.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Lokal nie jest wielki, ma zaledwie 6 stolików i stoliczek z kanapą i fotelem, ale dzięki prostemu, bezpretensjonalnemu wystrojowi (białe ściany i kolorowe elementy wyposażenia0 jest tu sympatycznie i swojsko.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Słodkawa serwuje kawę z polskiej palarni Kofi Brand, dzięki czemu kawa jest zawsze świeżo palona, ma lekko czekoladowy posmak. Kawa z ekspresu ciśnieniowego kosztuje tu od 5 zł za espresso, przez 6 zł za americano, 7 zł za flat white i cappuccino, po 8 zł za latte i 9 zł za mocha.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Oprócz klasyki, Słodkawa idzie też w alternatywę. Można się tu napić kawy drip (8 i 12 zł), chemex (12 zł) i z aeropressu (8 zł). Jest jeszcze coś niezwykłego – kawa kuloodporna. – Zastępuje śniadanie, to kawa na podwójnym espresso z masłem klarowanym i olejem kokosowym – mówi Paulina. – Taka kawa nie tylko hamuje łaknienie, ale dostarcza dużą ilość energii, bez tendencji do odkładania się w postaci tkanki tłuszczowej. Wielu naszych klientów to fani fitnessu i dla nich mamy ten wynalazek – dodaje.  Kawa kuloodporna kosztuje 9 zł.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa

Paulinę i jej ekipę zaskoczyła popularność ciast, pieczonych w większości na miejscu. – Ciasta piekę ja sama albo… moja teściowa – mówi Paulina. – Nasi goście dopytują o ciasta i choć jesteśmy głównie kawiarnią, ciągle wymyślamy coś nowego w dziedzinie deserów. Hity Słodkawej to ciasto marchewkowe (6 zł) oraz deser tiramisu (9 zł), podawany w słoiczkach. Jest też sernik, pieczony przez teściową Pauliny (7 zł), ciasto kawowo-orzechowe (7 zł) czy tarty – np. owsiana (5 zł), rafaello (7 zł) czy z karmelem i czekoladą.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa. Kawa flat white

My spróbowaliśmy ciasta marchewkowego, i ledwo sobie z nim daliśmy radę. To ciasto na bogato, do tego solidny kawałek.

Ci, którzy nie mają ochoty na nic słodkiego (choć nazwa kawiarni zobowiązuje), nie odejdą od lady z pustymi rękami. Dostępne są bułki z różnym „wsadem” (5 zł), rano też można kąsnąć tarty owsianej albo puddingu chia (7 zł) ze świeżymi owocami, szałwią hiszpańską i mlekiem kokosowym.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa. Ciasto marchewkowe

Oprócz kawy, jest tu całkiem spory wybór innych napojów, na czele z rzadko spotykaną w polskich lokalach herbatą brytyjskiej marki Teapigs (7 lub 9 zł) czy gorącą czekoladą z piankami marshmallows (10 zł). Na zimno  – np. świeżo wyciskane soki (400 ml) za 7 lub 9 zł, shake’i – 4 rodzaje, za 10 zł czy zielony koktajl z jarmużu, banana, kiwi i zielonej herbaty (9 zł). Plus do tego napoje od Johna Lemona.

Zabrze: SłodKawa

Zabrze: SłodKawa. Zielony koktajl

W Słodkawej można też miło spędzić czas samemu, bo są aktualne gazety do czytania. Można też przez dużą witrynę obserwować życie na ulicy Wolności. Albo poszukać w Słodkawej śladów Muminków:-) Rodzice Pauliny mieszkają w Finlandii i co jakiś czas przysyłają córce coś muminkowego. My znaleźliśmy Małą Mi, ale nie powiemy gdzie:-)

Marzec 2016 r.

SłodKawa,

Zabrze, ul. Wolności 271,

czynne: pon.-pt. 7.30-20.00, sob.-niedz. 10.00-18.00

Profil Słodkawej na Facebooku [KLIKNIJ TUTAJ]

 

Komentarze

  • Marcin:

    Robi się z tego lokal dla gimbazy – wyśmiewanie imion i memy z internetu. Szkoda, bo myślałem, że starsze osoby też są tam mile widziane.

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.