Ruda Śląska: Magda Gessler i Kuchenne rewolucje w Zajeździe Rudzkim

W grudniu 2013 roku Magda Gessler i ekipa programu „Kuchenne rewolucje” zawitała do Zajazdu Rudzkiego w Rudzie Śląskiej. Restaurację zajazdu zmieniła na Bufet Rulandia.

Odcinek „Kuchennych rewolucji” z Zajazdem Rudzkim w roli głównej zostanie wyemitowany w czwartek 27 marca 2014 r. o godz. 21.30 w TVN.

Sam zajazd to miejsce położone na osiedlu 4-piętrowych bloków, naprzeciwko McDonaldsa i odnowionych budynków kolonii robotniczej na Karmańskim, otoczone dość wysokim murem i zasłonięte drzewami. Trudno się domyślić, że jest tam lokal gastronomiczny.

Ruda Śląska: Zajazd Rudzki

Ruda Śląska: Zajazd Rudzki

Pierwsze oznaki, że była tu Magda Gessler widać dopiero tuż przy wejściu, gdzie pyszni się nowy szyld „Bufet Rulandia”. W środku, w niezbyt dużym pomieszczeniu, rzucają się w oczy odnowione ściany, stoły z kolorowymi ceratami i pusta chłodziarka. – Będzie ona wkrótce pełna pyszności – zapewnia szef restauracji Stanisław Połoszczański. – Musieliśmy ją wyłączyć, bo agregat za głośno chodził. Będą w niej wystawione: tatar (12 zł), śledzik po polsku w jogurcie i jabłku (12 zł), śledź po japońsku (12 zł). Zresztą nazwisko pana Połoszczańskiego widnieje na niejednym dyplomie wiszącym na ścianach Rulandii. Szkopuł w tym, że dyplomy te zostały wymyślone i sfabrykowane przez ekipę „Kuchennych rewolucji”. Taki żart.

Ruda Śląska: Wejście do Bufetu Rulandia

Ruda Śląska: Wejście do Bufetu Rulandia

 

Ruda Śląska: Bufet Rulandia

Ruda Śląska: Bufet Rulandia

Podobno dania serwowane przez kucharki w Zajeździe Rudzkim nawet smakowały Magdzie Gessler. Restauratorka jest znana z miłości do kuchni śląskiej, więc i w Rudzie nie robiła rewolucji, wymyśliła za to nowoczesne rolady: z piersi kaczki i z gęsi , zupę cebulową, rosół z gęsi z lanymi kluskami i musem jabłkowym czy placuszki ziemniaczane przyrządzane w inny niż tradycyjnie sposób.

Powróciliśmy do Bufetu Rulandia ponad miesiąc po pierwszej wizycie! Kolejną relację przeczytasz na http://silesiasmakuje.pl/ruda-slaska-zajazd-rudzki-zmienil-sie-w-bufet-rulandia-dzieki-pani-gessler/

Bufet Rulandia nazwą ma nawiązywać właśnie do rolady, którą – według kreatora tej nazwy – mianuje się po śląsku „ruladą”. Hmmmm, pierwsze słyszymy. Menu a la Magda Gessler już obowiązuje w lokalu, choć nie zrezygnowano z tradycyjnej rolady ani innych popisowych dań pań kucharek (menu w Zajeździe Rudzkim było nieprzyzwoicie rozbudowane).

Teraz menu, choć ograniczone, zawiera sporo pozycji. Specjalnościami zakładu są m.in.: rolada wieprzowa z serem, jajkiem, kluskami śląskimi i kapustą zasmażaną (27 zł), Rudzki Majstersztyk, czyli cztery rodzaje mięsa z „zestawem ziemniaczanym”, surówkami i trzema sosami do wyboru (39 zł), rożek syberyjski czyli filet z kurczaka faszerowany kapustą i grzybami opiekany w chrupiącym cieście, ziemniaki z czosnkiem i zestaw sałatek (25 zł). Można tu też zjeść roladę wołową (23 zł).

Ruda Śląska: Bufet Rulandia

Ruda Śląska: Bufet Rulandia

Codziennie można tu zjeść za 35 zł zestaw obiadowy złożony ze: smalczyku z jabłkiem podawanego na początek, przystawki, zupy dnia, dania głównego  rolady z kaczki z dodatkami i deseru.

Ruda Śląska: Bufet Rulandia. Rosół

Ruda Śląska: Bufet Rulandia. Rosół

 

Ruda Śląska: Bufet Rulandia. Danie ze starego menu: zestaw szefa, czyli pierś z kurczaka oklejona olbrzymią dawką panierki plus "zestaw ziemniaczany" i surówki

Ruda Śląska: Bufet Rulandia. Danie ze starego menu: zestaw szefa, czyli pierś z kurczaka w cieście z zestawem ziemiaczanym

Lokal jest urządzony w stylu vintage, a konkretnie w stylu lat 70. – Szukamy jeszcze szafy grającej, by podkręcić ten klimat – mówi szef Rulandii. Klimatu na pewno dodają pokrzykiwania kucharek dobiegające z kuchni.

Restauracja Bufet Rulandia,

Ruda Śląska, ul. Wolności 107

czynne: pon-niedz. 12.00-23.00,

www.zajazd-rudzki.pl

Komentarze

  • Silesia Smakuje » Ruda Śląska: Zajazd Rudzki zmienił się w Bufet Rulandia dzięki pani Gessler:

    […] Opis pierwszej wizyty w Rulandii znajdziecie tu: http://silesiasmakuje.pl/ruda-slaska-magda-gessler-i-kuchenne-rewolucje-w-zajezdzie-rudzkim/ […]