Katowice: Ligota pachnie kawą, czyli Projekt: Kawiarnia

Projekt: Kawiarnia działa na Osiedlu Franciszkańskim w Katowicach-Ligocie od stycznia 2017. Przez pół roku kawiarnia dorobiła się stałych gości, na czym właścicielom lokalu Asi i Arturowi zależało najbardziej. Gdy my dotarliśmy do Projektu: Kawiarnia, myśleliśmy tylko o jednym. Czas, żeby tą kawiarnią zachwycali się nie tylko mieszkańcy Ligoty 🙂

Jak trafić do Projektu: Kawiarnia? Nawet wielu katowiczanom ul. Kijowska niewiele mówi, ale już Ligota, zakon franciszkanów i bazylika w Katowicach Panewnikach , Osiedle Franciszkańskie więcej. Z centrum Katowic dojedziecie tam autobusami 48 i 657 (przystanek Kokociniec Płochy), zaś GPS doprowadzi Was autem jeszcze szybciej, bo wybudowano nowe połączenia z tym osiedlem. Warto też wskoczyć na rower – w pobliżu są ścieżki rowerowe, również po terenach leśnych (można stąd ruszyć na wycieczkę po Uroczysku Buczyna), a na tych, którzy chcą skorzystać z rowerów miejskich – ok. 50 m od kawiarni znajduje się stacja rowerowa!

Projekt: Kawiarnia na os. Franciszkańskim w Katowicach-Ligocie.

Projekt: Kawiarnia zajmuje lokal na parterze jednego z nowych budynków Osiedla Franciszkańskiego. Urzekła nas nazwa jednej z pobliskich dróg – ulica Braci Mniejszych. Termin ten jest zarezerwowany dla braci z zakonu franciszkanów, ale nie tylko, bo oznacza również zwierzęta. W przypadku Projektu: Kawiarnia jest to dobry trop, bo mile widziani są tu goście z wszelką zwierzyną.

Z rozmowy z właścicielami wynika, że po pół roku działalności najbardziej cieszą ich goście, którzy chętnie wracają do Projekt: Kawiarnia. Wpadają na kawę i coś słodkiego, ale i korzystać z ciekawego księgozbioru. Zaimponowało nam to, że nie są to bynajmniej egzemplarze z serii ‘’ciocia Krysia nie miała co z nimi zrobić’’, ale naprawdę ciekawe, fascynujące książki. Wypatrzyliśmy kilka, dla których wrócimy tam z przyjemnością.

Projekt: Kawiarnia w Katowicach-Ligocie.

Przeglądając kawiarniany księgozbiór warto zwrócić uwagę na dwie książki Aleksandry Artymowskiej. Dlaczego akurat te? Po pierwsze właściciele Projektu: Kawiarnia uwielbiają tę graficzkę i ilustratorkę, po drugiej mural jej autorstwa zdobi ściany lokalu, po trzecie przygotowuje ona dla Projektu różne ilustracje np. tę, że zwierzęta są tu mile widziane lub tę przekonującą, że ‘’Ligota pachnie kawą’’ 🙂

Ściany kawiarni zdobi mural Aleksandry Artymowskiej. Wśród książek znajdziecie dwie jej autorstwa, m.in. ”Wplątany w labirynty”.

I tak dotarliśmy do kawy…

W Projekt: Kawiarnia czekają kawy z ekspresu i alternatywy oraz baristyczne lektury.

W Projekt: Kawiarnia napijecie się kaw z ekspresu – od espresso 5 zł po duże latte 13 zł oraz alternatyw: chemexu, dripa, aeropressu, przelewu w cenach od 8 zł do kilkunastu za objętości  500 ml. Do kaw można domówić mleko sojowe, mleko bez laktozy, syrop.

Projekt: Kawiarnia w Katowicach-Ligocie

Mieszanki kaw to m.in. Cignobianco z włoskiej palarni Gardelli oraz Bella, Fika lub Caravan z palarni Johan&Nystrom.

Kawowe i nie kawowe menu Projekt: Kawiarnia.

W menu napojowym-nie kawowym znajdziecie duży wybór herbat Newby m.in. Masala Chai, Rooibos Orange oraz Johna Lemona, świeżo wyciskany sok, wodę gaz/niegaz. Jest też woda, którą można się po prostu poczęstować.

Mus czekoladowy z lawendą, korzennymi ciasteczkami i malinami w Projekt: Kawiarnia.

Do kawy czy herbaty oczywiście coś słodkiego. Jak zapewniają właściciele, ciasta powstają na najlepszych składnikach: wysokiej jakości czekoladzie, jajkach, maśle, śmietanie.  Najlepiej zerknąć na fanpage lokalu na FB, by zobaczyć nadobne bezy, serniki, torty , tarty (również w wersji wytrawnej) oraz musy. W menu pojawiają się również ciasta bez glutenu np. czekoladowo-orzechowe oraz fit brownie bez laktozy, glutenu i cukru. Zaś na śniadanie poleca się wypasiona granola ze składników premium.

Tort Szwarcwaldzki w Projekt: Kawiarnia.

Jeszcze słowo o cenach… Większość ciast to wydatek 9-11 zł, desery 9 zł, granola 11 zł, tarty wytrawne z sałatką kosztują  15 zł, ciastka z belgijską czekoladą 3 zł, kokosanki 1,5 zł, galaretki z wyciskanego soku pomarańczowego 4 zł, a piszinger 7 zł.

Projekt: Kawiarnia znajduje się przy ul. Kijowskiej na Osiedlu Franciszkańskim.

Projekt: Kawiarnia
ul. Kijowska 44 (Os. Franciszkańskie)
Katowice-Ligota
profil lokalu na Facebooku [kliknij tutaj]
czynne: pon.-sob. godz. 10-21, płatność: gotówką/kartą, Wi-Fi, krzesełko/kolorowanki dla dzieci, lokal przyjazny zwierzętom

Komentarze

  • Aga:

    Z kawą ma to niewiele wspólnego . Pijałam lepsze.

  • Silesia Smakuje » Godziny otwarcia restauracji w Wigilię, Święta Bożego Narodzenia, sylwestra, Nowy Rok i Trzech Króli 2017/2018:

    […] Więcej o Projekcie Kawiarnia przeczytasz tu: http://silesiasmakuje.pl/katowice-ligota-pachnie-kawa-czyli-projekt-kawiarnia/ […]

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.