Katowice: Czarny burger i kimchi – nowości w Okonomiyaki YO

Uwaga! Restauracja została zamknięta, ale planowane jest otwarcie w nowym miejscu, w Katowicach.

Okonomiyaki YO!, położone przy Francuskiej – trzy kroki od Mariackiej, specjalizuje się w japońskich plackach okonomiyaki w stylu Hiroszimy, smażonych na grillu teppanyaki. Cały czas rozwija jednak menu. W tym sezonie postawiło na kulinarne trendy, czyli… węgiel aktywny i kiszonki.

Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Na początek będzie o kimchi…

Kimchi w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Kimchi to danie kuchni koreańskiej składające się z fermentowanych lub kiszonych warzyw. Zazwyczaj – i tak jest również w Okonomiyaki YO! – jest to kiszonka z kapusty pekińskiej. Kimchi w katowickim lokalu przygotowywane jest od podstaw. Można je zamówić jako sałatkę 12 zł albo spróbować w innych daniach np. w czarnym burgerze japońskim z krewetkami albo w duecie z natto – sfermentowaną soją 30 zł.

Zupa z wołowiną i shiitake w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Danie idealne na zimowe miesiące to zupa z wołowiną, shiitake i makaronem udon 18 zł.

Czarny japoński burger z krewetkami i kimchi w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Skąd się wziął czarny burger? Najpierw pojawił się w Japonii. Co ciekawe, dostępne tam były nie tylko czarne bułka i ketchup, ale ser, cebula i sos czosnkowy. Produkty barwiono bambusowym węglem drzewnym i atramentem kałamarnicy. Okonomiyaki YO! wypieka czarne bułki codziennie samo, a do barwienia ciasta wykorzystuje bardzo modny obecnie węgiel aktywny. Znajdziecie go również w przygotowywanej na miejscu czarnej lemoniadzie.

Czarny burger japoński serwowany jest w Okonomiyaki YO! w dwóch wersjach: z krewetkami i kimchi 28 zł albo z wołowiną 25 zł – w jednym kawałku, smażoną na teppanyaki wraz z warzywami.

Świeża sałatka z gruszką nashi w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Jeśli ktoś ma smak na coś świeżego i rześkiego, może do burgera czy innych dań zamówić sałatkę z gruszką nashi i soją 12 zł.

Japońskie kulki z fasolką adzuki w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Warto sobie zostawić miejsce na deser, bo choć japońskie desery nie są duże, to bardzo ciekawe. Z ciekawością i apetytem zjedliśmy kiedyś w Okonomiyaki YO! mitarashi dango – szaszłyk z kulek z mąki ryżowej ze słodkim sosem 18 zł oraz lody z zielonej herbaty z fasolką adzuki, czarnego i białego sezamu 15 zł. Tym razem były to japońskie czekoladowe trufle z fasolką adzuki 14 zł.

Lody z zielonej herbety z fasolką adzuki, z czarnego sezamu, z białego sezamu w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Podoba nam się, że w Okonomiyaki YO! obok klasycznych gazowanych napojów i soków dostępne są healthy drinks – napoje przygotowywane na bazie zielonej herbaty np. z jagodami goji. Podobnie jak czarna lemoniada z węglem aktywnym kosztują 14 zł.

Okonomiyaki hiroshima style w Okonomiyaki YO! w Katowicach.

Warto również odnotować, że w nowym menu w czytelny sposób oznaczono dania bezglutenowe, wegańskie i wegetariańskie.

Styczeń 2017 r.

Okonomiyaki YO!
Francuska 1A/wejście od Starowiejskiej, Katowice
czynne: pon. 16-22, wt.-nd. 13-22
profil Okonomiyaki YO! na Facebooku [kliknij tutaj]
strona internetowa Okonomiyaki YO! [kliknij tutaj]

Komentarze

  • ocha:

    Naprawde super kuchnia. Zupy, dania oraz desery wyśmienite. Ciekawe menu, zdecydowanie polecam. Właściciel wydaje się być człowiekiem z pasją a to dobrze wróży.

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.