Radzionków: Restauracja Appassionata. Z miłości do jedzenia, muzyki i koni

To miejsce, jeszcze pod inną nazwą – Riding Club – znają pewnie miłośnicy jeździectwa. Jest częścią Klubu Jeździeckiego Lider, w którym trenują zawodnicy uprawiający ujeżdżenie. Co roku, na początku maja, są tu organizowane wielkie międzynarodowe zawody w tej dziedzinie (w 2015 r. od 1 do 3 maja). Jednak niedawno Riding Club zmienił się w elegancką restaurację o nazwie Appassionata, czyli z włoskiego – pasjonat. W tym przypadku nie chodzi tylko o pasję do koni, ale do dobrego jedzenia i do… muzyki.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata

Zacznijmy jednak od tego, że Appassionata znajduje się tuż przy drodze 911 z Piekar Śląskich w kierunku Orzecha. Z Katowic w weekend można tu dojechać w 20 minut. Restauracja ma spory parking, a przed wejściem stoi, jakżeby inaczej, figura dużego czarnego konia.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata

Po tym jak właścicielka restauracji Anna Cichoń przejęła ją w 2013 r., z niezbyt popularnego Riding Clubu zrobiła się znana na całą okolicę restauracja z prawdziwego zdarzenia. Lokal zmienił nie tylko nazwę, ale też wystrój oraz szefa kuchni. W sumie to określenie „restauracja” nie wystarczy w tym przypadku, bo właściwie Appassionata to też lokalne centrum kultury. Często odbywają się tu koncerty, przedstawienia, również kabaretowe i dla dzieci

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata

Teraz można tu odnaleźć elementy angielskiego klimatu, jest elegancko, mieszczańsko, ale i przytulnie. Dla wielbicieli angielskiego stylu jest nieduża sala różana – cała w kwiaty. Ogółem jest tu duża sala restauracyjna, mała sala oraz sala śniadaniowa w jeździeckim klimacie (to głównie dla gości hotelu znajdującego się na 1 piętrze).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata

W kuchni Appassionaty rządzi Paweł Grabowski, młody (28 lat), ale ambitny kucharz, który przyszedł tu rok temu z hotelu Rezydencja w Piekarach Śląskich. Paweł nie kryje fascynacji kuchnią Wojciecha Modesta Amaro, zresztą był przez kilka miesięcy na stażu w Atelier Amaro. Odbywał też staż u Dariusza Barańskiego, którego ceni i podziwia za wielki talent gotowania i skromność zarazem. Kuchnię tworzona przez Pana Pawła podsumowuje jednym zdaniem Anna Cichoń: – To autorskie połączenie tradycji z nowoczesnością.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Krewetki w panko

Menu Appassionaty nie jest przesadnie długie, jest tu po kilka pozycji przystawek, zup, sałatek, dań głównych, past czy deserów. Karta zmienia się sezonowo. Każde danie jest ciekawie skomponowane nie tylko jeśli chodzi o smak, ale i o wygląd, podane na odpowiednim, pasującym do dania, talerzu. Kelnerzy, podając danie, dokładnie tłumaczą, z czego jest zrobione. I świetnie, bo bez tego można by nie docenić bogactwa faktur, sposobów przyrządzania pojedynczych składników, sosów i dodatków.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Grasica cielęca

Z przystawek spróbowaliśmy krewetek w panko z kremem pomidorowym, chautney z dyni i jabłka i sałatką z czarnym sezamem (25 zł), klasycznego carpaccio z polędwicy wołowej z serem Grana Padano z oliwkami liguryjskimi i rukolą (29 zł), grasicę cielęcą podaną z pasternakiem w dwóch odsłonach z bekonem i oliwką borowikową (25 zł). Wśród przystawek jest też danie, za które Paweł Grabowski zdobył pierwsze miejsce w V Międzynarodowym Konkursie Kuchni Zbójnickiej – ozorek cielęcy w chrupiącej tempurze z pianą chrzanową i puree z pieczonego jabłka sandomierskiego (21 zł).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Carpaccio z polędwicy wołowej

Wszystkie zupy w Appassionacie, a są ich trzy, kosztują 14 zł. Warto zwrócić uwagę szczególnie na żur śląski w nowoczesnym, slow-foodowym wydaniu, określany tu jako „kiełbasa z dzika z grasicą, z żółtkiem confit, olejem borowikowym, espumą z boczku i pieczonych ziemniaków z bulionem na żytnim zakwasie”. Zupa jest robiona na miejscu od A do Z, łącznie z własnym żytnim zakwasem i kiełbasą z dzika własnej produkcji. My spróbowaliśmy też kremu pomidorowego z podwędzanymi boulettes de viande i grzanką z sałatką z mikroziół oraz grzybowej w takim wydaniu: grzyby w bulionie z fermentowanej kapusty z olejem pietruszkowym, żelem z gruszki i pianą jałowcową.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Krem pomidorowy

 

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Żur w nowoczesnym wydaniu

 

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Zupa grzybowa

Dania główne (29-5 zł) to też głównie ciekawe wariacje na temat klasyki, m.in. fileta z kurczaka, gęsi czy rostbefu. Są też oryginalne, nieczęsto spotykane w naszych restauracjach produkty, jak np. miecznik. My skusiliśmy się na polędwicę z miecznika z emulsją z chili i limonki, sałatką z fenkuła, kremowym selerem (55 zł).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Polędwica z miecznika

Z ryb polecamy też polędwicę z dorsza na risotto z pesto i szpinakiem, ładnie otoczone pianą szafranową (42 zł).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Polędwica z dorsza na risotto

Wielbicielom steków pewnie przypadnie do gustu rostbef smażony (my zamówiliśmy well done, i był idealnie wysmażony) podany z bobem, kurkami i karmelizowanym kalafiorem, z odrobiną puree z marchwi i masła truflowego (55 zł).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Rostbef

Tradycyjna gęś w Appassionacie jest podawana jako gęś z ziemniakami puree, topinamburem, piklowaną dynią, chrupiącym burakiem (55 zł).

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Gęś

Z deserów od razu rzuciło się nam w oczy złoto! Co prawda jako ciastko czekoladowe z kremem z pigwy i złotymi listkami (16 zł), ale jadalne złoto w deserze rzadko się zdarza, więc nie mogliśmy sobie odmówić takiego eksperymentu. Rzeczywiście, na górze czekoladowego minitorcika pyszniły się złote listki szałwi. Samo ciastko było niesamowicie czekoladowe, to była wręcz esencja czekolady. Pycha!

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata

Inny deser Appassionaty to lody (własnej produkcji!) z mango, dyni i kardamonu z karmelizowanymi pestkami dyni i pudrem z oliwy i dachówką z buraka (16 zł). Rzeczywiście, buraczane chipsy tworzą dachówkę i świetnie pasują smakiem do lodów z mango.

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Lody z mango, dyni i kardamonu

Za to sernik bananowy z dehydrowanym bananem, bezą i żelem z passiflory (14 zł) miał tak ciekawą formę, że aż żal było się do niego dobierać widelcem,

Radzionków: Restauracja Appassionata

Radzionków: Restauracja Appassionata. Sernik bananowy z bezą

Appassionata ma jeszcze jedną zaletę – jest przyjazna rodzinom z dziećmi. Ma wypasiony kącik zabaw, w którym dziećmi zajmuje się animatorka (w weekendy). W menu są też dziecięce dania – polędwiczki z kurczaka w chrupiącej panierce kukurydzianej z kremowymi ziemniakami, brokułami, łagodnym sosem jogurtowym (14 zł) i polędwiczki wieprzowe z kremową marchewką, zielonym groszkiem i kulą ziemniaczaną (14 zł).

W restauracji jest też dostępna karta win.

Wiosną i latem Appassionata ma piękny, duży ogródek letni z widokiem na ośrodek jeździecki.

Kwiecień 2015 r.

Restauracja Appassionata,

Radzionków, ul. Anieli Krzywoń 1,

czynne: pon.-niedz. 12.00-22.00,

Kącik dla dzieci  – tak, WiFi – tak, płatność kartą – tak, klimatyzacja – tak

http://www.appassionata.com.pl/

Profil restauracji Appassionata na Facebooku

Komentarze

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.