Opolski Bifyj – prawdziwy smak regionu!

Współczesna kuchnia opolska kształtowała się na przestrzeni wieków. Dzięki tyglowi kulturowemu, ziemia śląska została ukształtowana przez wpływy kuchni polskiej, niemieckiej, czeskiej, czy też kresowej. Kuchnia Śląska Opolskiego jest różnorodna, nie tylko ze względu przenikania się kultur, ale także z uwagi na pewne różnice, które przejawiały się w dawnej tradycji kulinarnej. Wszystkie smaki Opolszczyzny łatwo poznać. Wystarczy wyruszyć w trasę po Szlaku Kulinarnym Opolski Bifyj, specjalnie utworzonym w 2015 roku przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną. A czym jest ten ciekawie brzmiący „bifyj”? „Bifyj” bądź „bifej”? Szczegóły poniżej.

Zamek Moszna

O Szlaku Kulinarnym Opolski Bifyj słów kilka…

„Bifyj” w gwarze śląskiej oznacza kredens, który w lokalnej, tradycyjnej kuchni zawsze zajmował poczesne miejsce. Na przełomie XIX i XX wieku na Śląsku przeżywał on swój renesans i często był wymarzonym prezentem ślubnym dla młodej gospodyni.

Restauracja Bajka w Grodźcu

Droższe egzemplarze ozdabiano wówczas w piękne kwiatowe i kolorowe wzory. Niewątpliwie „bifyj” nasuwa skojarzenie i przypomina, jak ważne w tamtych czasach było celebrowanie wspólnego posiłku.

Pałac Pawłowice, pierś z gęsi

Restauracja Zamkowy Młyn w Krapkowicach. Żeberka.

W „bifyju” gospodynie przechowywały swoje skarby: zastawy stołowe, obrusy, produkty, przyprawy i tajemnicze przepisy na domowe specjały. Tradycyjnego bifyja oraz wnętrza historycznej kuchni śląskiej zobaczyć można w opolskim skansenie – Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu czy choćby w Kamienicy Czynszowej w Opolu.

Zamek Bożejów. Stek z dziczyzny.

Opolszczyzna na talerzu

Skarby kuchni regionalnej można poznać w 22 restauracjach, rozrzuconych po całym regionie. Każda z nich ma swój charakter i sposób na przygotowanie dań kuchni opolskiej.

Restauracja Hotelu Mercure w Opolu.

Szefowie kuchni prześcigają się w prezentacji różnych dań. W jednych restauracjach podawane one są w sposób tradycyjny, a w innych są współczesną wariacją z wykorzystaniem dawnych przepisów i lokalnych produktów. Członkowie szlaku wyróżniają się wysoką jakością, nie tylko serwowanych potraw, ale także obsługi gościa, kierując się przy tym opolską gościnnością.

Zapiecek w Mirowszczyźnie.

Specjalna weryfikacja i certyfikacja sprawiają, że restauracje Opolskiego Bifyja spełniają najwyższe standardy i zachwycają bogactwem smaków i jakością serwowanych dań. Niewątpliwie wielkim plusem restauracji szlaku jest ich położenie, często w pobliżu atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc na mapie Opolszczyzny. Każda z nich oznaczona została tabliczką z logotypem Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj”.

Zamek Bożejów

Restauracja Antek w Źlinicach.

Rolada wołowa, czyli królowa opolskich stołów

Niewątpliwie królową opolskich stołów jest opolska rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Najlepiej smakuje ta wykonana ze składników od lokalnych producentów. To danie można znaleźć w większości dobrych opolskich restauracji, serwujących tradycyjne potrawy. Nie zabraknie jej również w restauracjach Opolskiego Bifyja.

Restauracja Hotelu Salve w Głogówku.

Oczywiście podstawą niedzielnego śląskiego obiadu obok rolady jest pyszny rosół z nudlami. Jednak powinno się także spróbować tradycyjnego śląskiego żuru na maślance.

Restauracja Na Wyspie w Niemodlinie.

Koneserzy i odkrywcy historycznych smaków powinni zainteresować się „śląskim niebem” i nie chodzi tutaj o bujanie w obłokach, ale o kultowe danie kuchni śląskiej. Niezwykle ciekawie przygotowany wędzony boczek z suszonymi owocami, podany w towarzystwie, jak żeby inaczej, klusek śląskich.

Restauracja Wozownia w Brzegu. Śląskie niebo.

Czego jeszcze warto spróbować?

Innym, niezwykle prostym daniem lub ciekawym, częstym dodatkiem do mięsnej potrawy jest pańczkraut, czyli mieszanka kapusty kiszonej z ziemniakami, często podawany w towarzystwie żeberek. Obowiązkowo należy tu skosztować także gołąbków z nadzieniem z certyfikowanym krupniokiem śląskim.

Restauracja Ratuszowa w Strzelcach Opolskich.

Opolszczyzna bogata w smaki to także kraina karpia. Liczne stawy hodowlane w Borach Niemodlińskich, czy też w Borach Stobrawskich sprzyjają rybołówstwu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że duża część karpia, trafiająca na polskie stoły wigilijne pochodzi właśnie z opolskiego. Karp, choć jednoznacznie kojarzony z wigilią, to w opolskich restauracjach Szlaku Kulinarnego „Opolski Bifyj” główny element pysznych dań rybnych. Koniecznie należy odkryć smak karpia po niemodlińsku, czyli marynowanej ryby duszonej i pieczonej na warzywach. Natomiast, dla poszukiwaczy wszelkich kulinarnych różności, ciekawą propozycją będą faworki z karpia.

Restauracja Rose Ida w Opolu.

A na deser…

Zapewne po takiej uczcie czas na deser. Idealny do kawy, czy też herbaty wydaje się pyszny kołocz śląski, czyli ciasto drożdżowe z nadzieniem serowym, makowym lub jabłkowym. Tradycja jego wypieku sięga średniowiecza, kiedy to serwowano go na specjalne okazje, przede wszystkim podczas wesel. Dziś jest ogólnodostępny, na Śląsku Opolskim sprzedaje go każda szanująca się lokalna cukiernia.

Restauracja Opolanka w Opolu.

Najlepszy jest ten, który chroniony jest unikalnym oznaczeniem geograficznym, wytwarzany według tradycyjnej, zastrzeżonej receptury u członków Konsorcjum Kołocza Śląskiego. Kolejnym wartym uwagi opolskim deserem jest szpajza cytrynowa, mająca konsystencję rozpływającej się w ustach słodko-kwaśnej pianki.

Restauracja Hotelu DeSilva Premium w Opolu.

Wydawać by się mogło, że ten prosty deser przygotowywany z jajek, cukru, cytryny i żelatyny, przez swoją formę nie jest wcale aż taki łatwy do zrobienia. Poradzą sobie z nim dobre gospodynie oraz oczywiście szefowie kuchni z Opolskiego Bifyja. Natomiast miłośnikom kuchni „fusion” polecić można parfait z chałwy opolskiej z musem malinowym. Osoby, które zdecydują się odwiedzić Szlak Kulinarny Opolski Bifyj z pewnością otworzą się na nowe, dotąd nieznane smaki.

Restauracja Śtantin. Prażonki.

Nie zwlekaj dłużej i wybierz się w kulinarną podróż po Opolszczyźnie!

Szlak Kulinarny Opolski Bifyj w 2022 roku został doceniony przez Polską Organizację Turystyczną, która przyznała mu CERTYFIKAT w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. W 2019 roku Szlak został nagrodzony „Opolską Marką”. Opolski Bifyj jest także członkiem „Konsorcjum Polskich Szlaków Kulinarnych”. 

Pałac Pawłowice.

Moszna Zamek. Górka cielęca z kością.

Więcej informacji o Szlaku Kulinarnym Opolski Bifyj i skupionych wokół niego restauracjach można znaleźć na stronie www.opolskibifyj.com.

Restauracja Śtantin w Starych Siołkowicach.

Restauracja Kamieniec z Kamienia Śląskiego. Domowe nalewki.

Artykuł sponsorowany.

Luty 2023 r.

Komentarze

  • Nat:

    To raczej nie silesia, ani nie śląska kuchnia. Skąd tu opolskie?

  • Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.