Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia Skała. Tu pachnie kawą i pieczywem

Cukiernia-kawiarnia SKAŁA to w Zawierciu marka, czemu trudno się dziwić. W weekendy trudno tu o wolne miejsce, bo ludzie z małych miast też lubią „wyjść na miasto”, mieć gdzie posiedzieć, spotkać się ze znajomymi. Właściciele zadbali też o rodziny z dziećmi, bo maluchy mają tu swój całkiem pokaźny kącik z zabawkami i nawet z niedużym telewizorem.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia- kawiarnia SKAŁA

Lokal znajduje się w centrum miasta, niedaleko dworca PKP i istniejącego od niedawna Bistro Mojego Brata. Nazwa pochodzi od nazwiska właścicieli, a w Zawierciu to nazwisko kojarzy się z chlebem (a SKAŁA wcale nie oznacza stopnia twardości chleba, choć takie żarty są tu na porządku dziennym). Piekarnia SKAŁA wypieka chleb tradycyjnymi metodami od 30 lat. Założył ją tata Rafała Skały. Dziś Rafał kontynuuje jego dzieło, wypiekając chleb, a wraz z żoną Renatą prowadzi Cukiernię-Kawiarnię SKAŁA.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA

Na pomysł, by w tym miejscu założyć kawiarnię, wpadła 3 lata temu właśnie żona Rafała. Wcześniej istniał tu tylko ich sklep piekarniczo-cukierniczy, z zaledwie trzema stolikami. Teraz to kawiarnia pełną gębą. Wnętrze jest urządzone w kolorach kojarzących się z kawą: brązie i beżach. Całość ożywiają zielone nawet w zimie rośliny.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA. Od lewej: Magda Skała, Rafał Skała i Renata Skała

Do dziś jednak w kawiarni SKAŁA można kupić pieczywo z piekarni SKAŁA, dlatego kawiarnia jest otwarta od wczesnego ranka, od 7.00. To dobra wiadomość dla tych, którzy mają ochotę na poranną, dodającą animuszu, kawę. Skała serwuje włoską Lavazzę, w dodatku baristki wyczarowują na niej różne ciekawe wzory z pianki. To tzw. latte art, czyli artystyczny sposób serwowania kawy, w Zawierciu dostępny tylko tutaj.

Zawiercie: Kawiarnia i cukiernia Skała

Zawiercie: Kawiarnia- cukiernia SKAŁA

Zanim usiądziemy przy stoliku, składamy zamówienie przy barze. Menu jest na ścianie (oraz również w zwykłej formie), ale przy okazji można sobie obejrzeć, jakie ciacha i desery są serwowane. Wszystko jest wystawione w szklanych ladach. Do kawiarni ciasta dostarcza codziennie cukiernia z Mikołowa. – Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, klienci chwalą ciasta, można u nas również zamówić torty na specjalne okazje – mówi Renata Skała.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA

Co ciekawe, w kawiarni SKAŁA ciasta są na wagę, również te spożywane na miejscu. Można więc zamówić sobie dowolny kawałek, mniejszy albo większy niż standardowe. Cena jest taka sama zarówno na wynos, jak i na miejscu.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA

Trudno się oprzeć wrażeniu, że do SKAŁY chodzi się w Zawierciu nie tylko na ciacho, ale głównie na lody (Grycan, 2,3 zł za gałkę). Nawet w zimie można wybierać spośród 12 smaków, w lecie jest ich dwa razy tyle. Wiele osób ma przed sobą wielkie puchary lodowe. Niektóre z nich są olbrzymie. Próbujemy deseru Ciepło-Zimno z czekoladą i bitą śmietaną. Inne to np. Owocowy De-Lux czy Zielono Mi z kiwi. Są też desery lodowe dla dzieci. Do każdego deseru można sobie wybrać smak lodów, tak samo jak samemu skomponować deser.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA. Sernik japoński z wiśniami

Ciastami objedliśmy się w SKALE jak norki. Szczególnie smakował nam delikatny sernik japoński na zimno z wiśniami, ale zwykły sernik z kokosem też dał radę, podobnie jak szarlotka, tu podawana również w wersji na ciepło, z dodatkiem bitej śmietany i owoców.

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA. Sernik z kokosem

 

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia SKAŁA. Szarlotka na ciepło

W kawiarni SKAŁA można się też napić lemoniady, podawanej w wysokim pucharze, o smaku: ogórkowym, arbuzowym czy grejfrutowym. Nowością w SKALE jest włoskie wino. Monteverdi – z aromatami poziomek i truskawek (podawane schłodzone, półsłodkie, 100 ml 8 zł) i Carlum półwytrawne (nazwa na cześć Wadowic, 100 ml 8 zł). Spróbowaliśmy Monteverdi i jesteśmy pod wrażeniem – to świetne wino na chłodniejsze dni, bo zachwyca pełnym aromatów bukietem, i wcale nie jest aż tak słodkie…

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia-kawiarnia SKAŁA. Lemoniada

Jeśli zawitacie kiedyś do Zawiercia, to warto wstąpić do SKAŁY. Rano pięknie pachnie tam świeżytm pieczywem, więc nie da się wyjść bez zjedzenia czegokolwiek:-) W weekendy może być tu tłoczno, trzeba się też przygotować na to, że dzieci, szalejące w swoim kąciku, nie zawsze umieją powściągnąć entuzjazm:-) Lokal jest klimatyzowany, ma darmowe WiFi, można płacić kartą (nie ma dolnego limitu).

Zawiercie: Cukiernia i kawiarnia Skała

Zawiercie: Cukiernia- kawiarnia SKAŁA. Latte art w wykonaniu Skały

Cukiernia i kawiarnia Skała,

Zawiercie, ul. Sikorskiego 6a,

czynne: pon. – sob.: 7:00-21:00, niedz.: 10:00-21:00

https://www.facebook.com/kawiarniacukiernias

 

 

 

 

 

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.