Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo działa przy ul. 3 Maja. Kawa, desery i osiem kotów

Kocia Kawiarnia Mruczkowo działa w Zabrzu od 4 sierpnia 2018 r. Zajmuje suterenę w kamienicy u zbiegu ulic 3 Maja i Szczęść Boże w centrum miasta. Można tu napić się kawy, oranżady, shake’a, zjeść ciasto albo inny deser. I oczywiście pobawić się z jednym z ośmiu kotów dachowców w specjalnej, wydzielonej szklanymi drzwiami kociarni. W dodatku wszystkie koty są do adopcji, więc jeśli ktoś się zakocha w kawiarnianym kocie, może – po spełnieniu formalności – zabrać go do domu, by cieszył się życiem domowego mruczka.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Kocie kawiarnie zrobiły się ostatnio modne w Polsce. Niestety, jak pokazuje przykład Kociego Zaułka, pierwszej w woj. śląskim kociej kawiarni w Katowicach, która w niefajnych okolicznościach została zamknięta, kocie kawiarnie to nie tylko przyjemny, ale też trudny biznes. Mamy nadzieję, że Mruczkowo przetrwa długo.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Zabrzańska kocia kawiarnia zajmuje całkiem sporą powierzchnię. Trzeba do niej zejść po kilku schodkach. Na prawo od wejścia jest część kawiarniana, a za nią, za szklanymi drzwiami, kociarnia. Jeśli pójdziemy od wejścia prosto, a potem w lewo, znajdziemy jeszcze jedną salę z doklejonymi do niej dwoma minisalkami dla dzieci – z zabawkami, książkami i grami.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

W zabrzańskiej kociej kawiarni menu nie jest obszerne, ale za to większość rzeczy jest robiona na miejscu, bo znajduje się tu też kuchnia. Ciasta dostarcza Domowa Piekarenka. Jedzenie i picie można wziąć do kociarni, ale trzeba uważać na jednego kota, który szalenie lubi śmietanę (a wg regulaminu kotów nie wolno niczym karmić).

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

W Mruczkowie napijemy się włoskiej kawy z ekspresu (espresso 6 zł, cappuccino 9 zł, flat white 11 zł, latte 10 zł, frappe 12 zł), herbaty (7-10 zł). Są też zimne napoje – cola, fanta, sprite, sok cappy, woda – 5 zł, oranżada Bombilla 9 zł. Są też smoothies (zielony albo różowy za 10 zł) i mleczne shejki – bananowy albo czekoladowy (10 zł).

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Do jedzenia są same słodkości na razie. Kawałek ciasta kosztuje 9 zł. Zwykle można wybrać sernik z frużeliną jeżynową, szpinakowe z pianką truskawkową i cytrynowe na biszkopcie. Deser lodowy (3 gałki lodów, bita śmietana, sos, dodatki – 11 zł). Za galaretkę z owocami i bitą śmietaną zapłacimy 8 zł.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

W Mruczkowie mieszka 8 kotów, większość z fundacji z Koszalina, bo – jak mówi właścicielka Mruczkowa – śląskie fundacje nie chciały współpracować w tym temacie. Do kociarni, gdzie można się z nimi bawić, koty wchodzą same ze swojego pomieszczenia przez nieduży otwór w ścianie. Czyli – wchodzą, kiedy chcą. Jeśli nie chcą się bawić, mogą przedostać się do „sypialni” i tam odpoczywać.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Wśród kotów są zarówno dorosłe osobniki, jak i młode, uwielbiające zabawę, kotki. Z regulaminu wynika, że w kociarni mogą przebywać dzieci od 12. roku życia. Młodsze – tylko pod opieką rodziców i wolontariusza, i to tylko wtedy, gdy nie ma tam dużo innych osób. W praktyce z małymi dziećmi, które są na tyle zdyscyplinowane, żeby nie męczyły kotów zabawą albo głośnym zachowaniem, lepiej przyjść przed południem, niż po południu albo wieczorem, gdy w kociej kawiarni robi się tłoczno.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

W kociarni mruczki mają drapaki i konstrukcje, na które mogą się wspinać, a nawet półki na jednej ze ścian, gdzie mogą patrzeć na ludzi z góry. Oczywiście koty uwielbiają też leżeć na miękkich poduszkach na krzesłach albo na ciepłych ludzkich nogach.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Kociarnia ma swoją (ograniczoną) pojemność, więc może się zdarzyć, że trzeba będzie poczekać w części kawiarnianej na możliwość wejścia do kociej części Mruczkowa.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Rodziny z małymi dziećmi mogą poczekać na swoją kolej w sali zabaw.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Właściciele kociej kawiarni chcą zbudować dla kotów z Mruczkowa wolierę, dzięki której będą (od strony podwórka) mogły wychodzić na zewnątrz i pławić się w słońcu. Zbierają na ten cel pieniądze przez portal zrzutka.pl.

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Zabrze: Kocia kawiarnia Mruczkowo

Sierpień 2018 r.

Kocia Kawiarnia Mruczkowo,

Zabrze, ul. 3 Maja 7, róg Szczęść Boże,

czynne: pon. 15.00-20.00, wt.-pt. 10.00-20.00, sob. i niedz. 12.00-20.00

Profil Kociej Kawiarni Mruczkowo na Facebooku [KLIKNIJ TUTAJ]

 

Komentarze

  • ewa:

    wspaniala kawiarnia ale wole siedziec nie w czesci dla kotow bo one powinny miec wiecej spokoju:-)))

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.