Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody – nowa lodziarnia na Halembie

Wafel. Nasze lody to nowa lodziarnia w rudzkiej dzielnicy Halemba. Dla nieznających okolicy – nieźle ukryta. Bo niby adres to ul. Zamenhofa, a tak naprawdę bliżej tu z ul. Międzyblokowej. Znajduje się w jednej z budek przy gimnazjum nr 9. Budka jest nieduża, ale zmieściło się w środku też kilka miejsc do siedzenia. Lody są jednak produkowane gdzie indziej. 1 porcja kosztuje 3,5 zł, 2 porcje – 6,5 zł, 3 porcje – 9 zł. Bita śmietana – 1,5 zł.

Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody

Wafel. Nasze lody to wspólna firma Karoliny Grzegorczyk i Dawida Nieboraka, którzy wcześniej pracowali w gastronomii i zdecydowali się otworzyć lodziarnię w dzielnicy, z której pochodzi Dawid (Karolina jest z Bykowiny). W sumie Wafel to siostrzany (albo braterski) biznes z Mint. Lodami od serca, nową lodziarnią przy Mariackiej w Katowicach. Dawid wcześniej pracował z Michałem z Mint i razem zdecydowali się wejść w tę branżę gastronomii, choć w innych miastach.

Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody. Dawid Nieborak, współwłaściciel lodziarni

Lody sprzedawane w Waflu są produkowane na zapleczu i na urządzeniach Mint. Lodów od serca, ale pomysły na smaki lodów pochodzą również od właścicieli Wafla, choć Dawid przyznaje, że głównym macherem również ich lodów jest Michał. Lody są produkowane zwykle z dnia na dzień, by były świeże. – Stawiamy na jakość lodów. Dodajemy do nich np. bardzo dużo mrożonych owoców, np. 2 kg truskawek na litr wody. Nie dodajemy barwników, rzadko używamy pulp owocowych. Mamy dużo opcji wegańskich, np. czekoladę wegańską czy wegańskie rożki – mówi Dawid.

Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody

Codziennie w Waflu można spróbować od 8 do 10 smaków, w tym stałe – zwykle truskawka, śmietanka, wanilia. Owocowe lody to sorbety, ale w konsystencji przypominają „zwykłe” lody, bo są kremowe (choć nie mają w składzie ani mleka, ani śmietany). Gdy my byliśmy w Waflu były dostępne z owocowych: morela, porzeczka, cytryna), z innych: schwardzwald, biała czekolada, śmietanka, czekolada. Spróbowaliśmy 4 smaków lodów i każdy nam smakował – porcje są spore, a lody w smaku intensywne, a w konsystencji – bogate:-)

Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody

Zawsze można w Waflu trafić na przynajmniej jeden oryginalny smak, np. banan-szpinak, banan-wanilia-pietruszka, czarna porzeczka-burak. Będą też lody warzywne. Jednak na Halembie najbardziej schodzi, jak na razie, słony karmel:-)

Wafel – jak sama nazwa wskazuje, ma też spory wybór wafelków do lodów. Rożki są: czekoladowe, morelowe, waniliowe, kakaowe (wszystkie są wegańskie). Plus do tego wszystkiego – posypki waflowe do lodów.

Ruda Śląska: Wafel. Nasze lody. Lody w morelowym rożku

W lodziarni można nie tylko zjeść lody, ale też domowe ciasto (w tym też tarty i bezy, kawałek 6 lub 8 zł). Ciasta i lody można wziąć na wynos. 0,5 kg lodów kosztuje 25 zł, 1 kg – 45 zł. Do picia – kawa marki Woseba (od 4 zł), herbata (5 zł), soki Pyrsk (6 zł).

Maj 2017 r.

Wafel. Nasze lody

Ruda Śląska Halemba, ul. Zamenhoffa (dojazd od ul. Międzyblokowej), tzw. „budki” koło Gimnazjum nr 9,

czynne: przez cały tydzień w godz. 12.00-19.00,

płatność kartą: tak

Profil Wafla na Facebooku [KLIKNIJ TUTAJ]

 

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.