Piekary Śląskie: Nowy lokal – InoCafe, czyli śląsko-włoskie bistro i kawiarnia w jednym

Przed wojną piekarzanie mogli wybierać spośród 30 lokali gastronomicznych różnych kategorii, teraz to nieduże, ale ważne na mapie Śląska (chociażby dlatego, że jest miejscem kultu religijnego, słynnym z pielgrzymek), to gastronomiczna pustynia. Jest tu co prawda nowy hotel Rezydencja z dobrą restauracją, ale to eleganckie miejsce, nie na codzienne stołowanie się, jest restauracja Hubertus, są jadłodajnie i pizzerie, ale to trochę mało. Co ciekawe, w Piekarach Śląskich do grudnia zeszłego roku nie było ani jednej (sic!) kawiarni.

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe

Postanowił to zmienić 26-letni Daniel Sikora, piekarzanin, który powrócił do tego miasta z przyczyn rodzinnych. Daniel przez kilka lat pracował w rozmaitych miejscach jako barman i nie tylko, ale pasjonowało go gotowanie. Pod koniec grudnia 2013 roku otworzył tu Klubokawiarnię Inocafe – Cofee&Bistro.

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe, Daniel Sikora

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe, Daniel Sikora

Nieduży (maksymalnie na 35 osób), ale przytulnie, po domowemu, urządzony lokal znajduje się na parterze bloku, tuż przy Parku Szarlej (nie przy samej ulicy Kalwaryjskiej), niedaleko komendy policji i Parku Góra Kalwarii. Do bazyliki jest 900 m, pieszo 11 minut.

InoCafe, czyli po prostu „tylko kawa” wcale nie serwuje tylko kawy (a ta jest w cenach więcej niż konkurencyjnych w porównaniu z katowickimi). Niedawno zaczął działać jako bistro. Codziennie na tablicy są wypisywane dania dnia. – Chcemy się specjalizować w daniach włoskich i śląskich. To ma być kuchnia oparta na prawdzie – mówi Daniel. On sam z włoskimi smakami jest na bieżąco, bo jego mama od 12 lat mieszka na Sycylii.

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe

Można u niego więc zjeść np. arancini – czyli sycylijskie kulki ryżowe z mozarellą, mięsem mielonym i groszkiem, w panierce. Takie kulki kosztują 6 zł za sztukę i można je jeść palcami. Są też pyszne kanapki – ciabatty zapiekane, do wyboru z: szynką/salami/tuńczykiem, z mozarellą, pomidorem, ogórkiem, rukolą (7 zł). Sałatka z kurczakiem (z rukolą, orzechami włoskimi i gruszką) kosztuje 13 zł.

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Arancini - kulka ryżowa

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Arancini – kulka ryżowa

 

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Kanapka włoska

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Kanapka włoska

 

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Sałatka z kurczakiem

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Sałatka z kurczakiem

InoCafe jest też oczywiście kawiarnią z prawdziwego zdarzenia, serwując kawę włoskiej marki Attibassi: espresso (3 zł), americano (3 zł), caffe latte (5 zł), kawę bezkofeinową (5 zł). Desery kawowe kosztują 6 zł. Do tego można zamówić sobie ciacho: sernik, jabłecznik, wuzetkę (5 zł), placek drożdżowy z konfiturą (4 zł) albo kruche ciastka (2 zł), babeczki czy rogaliki (4 zł). Są też lody w pucharku z dodatkami (6 zł), rurki z kremem (2 zł sztuka), galaretka, budyń (5 zł).

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Cappuccino i sernik

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Cappuccino i sernik

 

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Kawa latte i placek drożdżowy z konfiturą

Piekary Śląskie: Klubokawiarnia InoCafe. Kawa latte i placek drożdżowy z konfiturą

W ofercie są też: herbata (3-6 zł), gorąca czekolada (5 zł), lemoniada Yarbata (5 zł), kwas chlebowy (4 zł za dzban), koktajle owocowe  (5 zł), szejki (4 lub 6 zł).

Daniel interesuje się historią Piekar, dlatego w jego klubokawiarni na ścianach wiszą archwialne zdjęcia miasta, strony tyułowe starych gazet czy wycinki z tychże. Są też książki poświęcone Piekarom, więc nawet przychodząc tu samemu nie trzeba się nudzić (inna rzecz, że z gospodarzem też można pogadać na różne tematy:-).

Wiosną kawiarnia chce się otworzyć na przychodzące do Parku Szarlej rodziny z dziećmi. Już teraz można tu spotkać panie, które zaglądają tu po kościele na kawkę albo policjantów z pobliskiej komendy.

 

Klubokawiarnia InoCafe Caffe&Bistro

Piekary Śląskie, ul. Kalwaryjska 58,

czynne: pon.-pt 9.00-do ostatniego gościa, sob.-niedz. 11.00-do ostatniego gościa

www.inocafe.com

www.facebook.com/inocafepiekary

 

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.