Katowice: TOST•MANIA. Nowy foodtruck z tostami XXL

Na pohybel hegemonii zapiekanek i kebabów przy Kościele Mariackim i niedaleko słynnej ulicy Mariackiej w Katowicach zaparkował (na stałe) nowy foodtruck TOST•MANIA. Specjalizuje się, co łatwo wykoncypować, w tostach. Ale to, co wyskakuje z Waszych tosterów w domu, to ledwie nędzna namiastka tostów z tego foodtrucka. Te są olbrzymie, to megagodzille tostowe, złożone z trzech kromek chleba tostowego. Można je kąsnąć już od 8.30 rano w dni powszednie.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania

Pomarańczowo-czarna przyczepa kształtem przypominająca te z lat 50 (ale w środku nowoczesna) stoi, gwoli ścisłości, przy placu Emila Szramka, który sąsiaduje nie tylko z Kościołem Mariackim, ale też ulicami Warszawską i Damrota. Jej właścicielem i na razie jedynym tostmakarem jest Leszek Kowalski, sympatyczny facet z Bytomia, który na pomysł otwarcia takiego biznesu wpadł w Holandii. – Pracowałem tam przez kilka lat i musiałem się żywić tamtejszym chlebem, który nie przypomina naszych, a raczej pieczywo tostowe. Chcąc nie chcąc zacząłem się bawić w robienie tostów, wymyślałem różne konfiguracje, sosy. Pomyślałem, że foodtruck na Śląsku z wypasionymi tostami dobrej jakości to może być to – dodaje.

Sam wymyślił tostowe konfiguracje, sosy, nawet pieczywo piecze mu piekarnia z Bytomia według jego wskazówek. Rzeczywiście, chleby używane w tym foodtrucku są większe niż sklepowe. W TOST•MANII można zamówić tosty na pieczywie jasnym (pszenno-maślanym) albo na pieczywie wieloziarnistym.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Leszek Kowalski

Tosty są podzielone na kilka kategorii: mięsne (9-12 zł), wege (8 zł) i rybne (tu tylko jeden rodzaj – Marrisco z tuńczykiem, jajkiem, brokułami, serem pleśniowym, serem mozarella, ogórkiem i liśćmi szpinaku, 10 zł).  Każdy tost ma sporo składników, rekordzista Marrisco – aż siedem. Wśród mięsnych tostów powodzeniem cieszy się Lajtowy z obniżoną zawartością tłuszczu (indyk, ser piórko mający tylko 3 proc. tłuszczu, kiełki, avocado i musztarda), ale też Bocian m.in. z kindziukiem, czyli kiełbasą z pogranicza polsko-litewskiego, pikantna Corrida z chorizo. Inne mięsne propozycje to Johnny English z bekonem i Parle Wu Franse z indykiem, kozim serem, camembertem i gruszką.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Menu

Wegetarianie chwalą szczególnie O sole mio, podkreślając ciekawe połączenie brokułów i orzechów włoskich (w składzie też gorgonzola, mozarella, czosnek i liście szpinaku). Kąsnęliśmy O sole mio i dołączamy się do pochwał, jest pysznie:-) Inny wegetost to też ciekawy Wyciąg z pszczoły na słodko, z greckim miodem z pomarańczy, jabłkiem i orzechami włoskimi (pachnie tak, że od razu ślinka cieknie).

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Tost Lajtowy i kawka

Do każdego tosta można sobie zażyczyć jeden z czterech sosów: czosnkowy, barbecue, pikantny miętowy albo salsa. Wszystkie sosy Leszek robi na miejscu. Sam też smaży bekon, używa świeżych ziół.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Tost Parle Wu Franse

Na tosta trzeba poczekać ok. 5-7 minut (Leszek obiecuje skrócić ten czas, gdy będzie już miał „konsolę” na składniki do tostów), ale dostajemy do ręki dużego, przyjemnie ciepłego tosta (TOST•MANIA ma profesjonalne opiekacze), z którym można spokojnie ruszyć w miasto.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Tost Bocian

W ofercie pomarańczowo-czarnego foodtracka są też napoje, w tym kawa (Lavazza) i herbata w firmowych, biało-czarnych kubkach na wynos (4 zł herbata i kawa czarna), 5 zł latte i capuccino). Można też sobie wziąć świeżo wyciskany sok. Z marchwi mały kosztuje 4 zł, duży 5 zł, z pomarańczy i grejpfrutów mały 5 zł, duży 7 zł.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Tost Johnny English z bekonem

Gdy tylko zrobi się cieplej, koło TOST•MANII staną stoliki, przy których będzie można skonsumować świeżego tosta. Takie są najlepsze, bez dwóch zdań.

Katowice: Foodtruck Tostmania

Katowice: Foodtruck Tostmania. Tost Wyciąg z Pszczoły

TOST•MANIA

Katowice, pl. ks. Emila Szramka, przy Kościele Mariackim i niedaleko ul. Mariackiej

czynne: pon.-czw. 8.30-20.00, pt. 8.30-0.00, sob. 12.00-2.00, niedziela nieczynne

https://www.facebook.com/pages/TOSTMANIA/789444541068903?fref=ts

 

Komentarze

  • sj:

    Polecam 7.5/10

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.