Katowice: Receptura Concept 13 – nowa restauracja na Staromiejskiej

Uwaga, lokal nieczynny! Receptura Concept 13 ogłosiła, że od 12 stycznia 2018 r zostaje zamknięta.

W połowie listopada przy ul. Staromiejskiej 13 otworzyła się restauracja Receptura Concept 13. Lokal zyskał elegancki sznyt, który wyczarowało połączenie ceglanych ścian z białymi meblami, miedzianymi lampami i intrygującymi obrazami. Powstało miejsce, które kojarzy nam się z biznesowymi spotkaniami, ale i z randkami w eleganckim stylu. Chociaż nie tylko, bo Receptura Concept 13 zaprasza już na brunche w godz. 10-15.

Restaurację Receptura Concept 13 znajdziecie przy Staromiejskiej 13 w Katowicach

Na brunch można zjeść m.in. jajo sosu vide z salsą z papryki, warzywami z grilla, czarnuszką i chilli 15 zł czy ziemniaka opiekanego z wolno gotowanym boczkiem i pianą aioli 19 zł. Trzecia propozycja to tost skagen, krewetka, majonez i chrzan 17 zł. Można też skusić się na coś słodkiego, ale o deserach będzie nieco później.

Restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Wróćmy na chwilę do wnętrz. Mają fajną energię. Białe meble mogą nieco onieśmielać, ale ich drewniane elementy i ceglane ściany ocieplają aranżację. Ciekawy jest też ”deszcz” złoto-miedzianych lamp nad głowami gości. Ich kształt przywodzi na myśl butelki wina – nie przypadkiem, bo Receptura Concept 13 ma ambicje serwować swoim gościom ciekawe wina.

Restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Tuż przy wejściu do lokalu znajdują się wygodne stoliki. Być może właśnie na brunch albo na kawę przy spotkaniu, gdzie na stole musi się jeszcze zmieścić laptop czy dokumenty.

Restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Wracamy do kuchni i menu. Szefem kuchni w Receptura Concept 13 jest Sebastian Bytomski, który postawił na kuchnię nowoczesną, dopracowaną, opartą na sezonowych produktach wysokiej jakości. Podczas naszej wizyty gościom na rozbudzenie apetytu serwowano pâté i własnego wypieku foccacię.

Starter: pâté i focaccia własnego – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Na przystawkę zjedliśmy polędwicę wołową marynowaną z majonezem domowym z Aperolem, marynowanymi grzybami, kaparami i olejem sezamowym. Napisaliśmy ”na przystawkę”, ale nie szukajcie pozycji ”przystawki” w menu. W Receptura Concept 13 nazywają się one ”daniami lekkimi”, bo zdaniem szefa kuchni mogą być przystawką, a mogą stanowić osobne, lekkie właśnie, danie. Oprócz polędwicy jako dania lekkie opisano również małże św. Jakuba z krewetkami, tagliatelle z kałamarniczkami oraz gęsie żołądki z grana padano, tymiankiem i białym winem. Ceny: 23-30 zł.

Polędwica wołowa marynowana z własnej roboty majonezem z Aperolem – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Na danie główne spróbowaliśmy polędwiczki wieprzowej i okonia morskiego w cieście. Był smak, sporo smaków. Oko cieszyły nakrycia. Ciekawe, o odważnych barwach i kształtach, ale co najważniejsze – nieudziwnione. Je się komfortowo i dotyczy to również samych dań.

Polędwiczka wieprzowa z kaszą gryczaną, sosem szafranowym, karmelizowaną szalotką – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Wśród dań głównych znajdują się również łosoś na maśle, udko z gęsi oraz coś, czego chętnie spróbujemy następnym razem, czyli bok wieprzowy wolno pieczony. Ceny dań głównych to 39-50 zł.

Okoń morski w cieście, warzywa konfitowane, karczoch – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Czas na desery. Gdy wrzuciliśmy na instagram Silesia Smakuje zdjęcie piernika z mascarpone, widzieliśmy, że deser się spodobał 🙂

Piernik, mascarpone, adwokat, czips czekolada – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Jednak naszym faworytem był poniższy ganasz, który w połączeniu z dobrym espresso mógłby stanowić antidotum na ciężkie zimowe dni. Oprócz piernika i ganasz w karcie deserów znajduje się również tort lincki/sos waniliowy/lody śmietankowe/śliwka w occie balsamicznym. Ceny od 12 do 17 zł.

Ganasz, beza, owoce, kumkwat – restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Receptura Concept 13 przygotowała też menu dla dzieci, a w nim krem z pomidorów, ragu drobiowe z pieczonymi ziemniaczkami oraz lody rzemieślnicze.

Restauracja Receptura Concept 13 w Katowicach

Nie sposób nie wspomnieć, że Receptura Concept 13 zajęła miejsce po Staromiejskiej13, restauracji Marcina Czubaka i jest on wciąż bardzo kojarzony z tym miejscem. Pomiędzy historią jednego i drugiego lokalu w kamienicy pod numerem 13 wydarzyły się wielkie modernizacje i remonty, co trwało kilkanaście miesięcy. Wiele gości zagląda teraz ciekawie przez witryny do restauracji, zadając sobie pytanie, czy wrócił Czubak albo jak wygląda nowy lokal, co serwuje, jakie ma ceny. Uchyliliśmy rąbka tajemnicy, czas na badania własne 🙂

Listopad 2017 r.

Receptura Concept 13
Staromiejska 13, Katowice
czynne: pon-pt. 8-23, sob.-niedz. 12-23
obsługa kelnerska, płatność: gotówką/kartą
profil lokalu na Facebook [kliknij tutaj]

Komentarze

  • Silesia Smakuje » Godziny otwarcia restauracji w Wigilię, Święta Bożego Narodzenia, sylwestra, Nowy Rok i Trzech Króli 2017/2018:

    […] Więcej o restauracji Receptura Concept 13 przeczytasz tu: http://silesiasmakuje.pl/katowice-receptura-concept-13-nowa-restauracja-przy-staromiejskiej/ […]

  • This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.