Katowice: Moodro Restaurant w samym sercu Strefy Kultury

Strefa Kultury – pod tą nazwą kryje się najbardziej energetyczne i inspirujące miejsce w Katowicach. Piękna architektura. Znakomite miejsce na wypoczynek, spacer, zdjęcia. Fantastyczny widok na miasto. W sercu Strefy Kultury znajdziemy też Moodro Restaurant, lokal w budynku starej maszynowni należącej do Muzeum Śląskiego.

moodro 1

Budynek, w którym mieści się Moodro Restaurant.

Na początek, jak dotrzeć do restauracji… Łatwo, gdyż szyb górujący nad terenem Muzeum Śląskiego stoi dosłownie 10 metrów od zabytkowego budynku maszynowni. Możemy się tu dostać z poziomu 0, spacerując pomiędzy szklanymi pawilonami albo wjechać windą z poziomu -2 muzeum. Windą możemy się też poruszać już w samym budynku restauracji – zawiezie nas na poziom 1, gdzie mieści się bar oraz na poziom 2 do sali restauracyjnej.

moodro 2

Wnętrze Moodro Restaurant eksponuje industrialną przeszłość tego miejsca.

Moodro Restaurant działa od października 2015 r. Można powiedzieć, że restauracja została wbudowana w gmach starej maszynowni. Budynek to poindustrialny zabytek. Wnętrze świetnie eksponuje zastane elementy architektoniczne, ceglane ściany, wielkie okna. Powierzchnia restauracji jakby się w nie tylko wtuliła, z szacunkiem. Ciemne ściany nowej formy dla lokalu, nie odciągają wzroku od budynku maszynowni. Jest nowocześnie, elegancko, ale i przytulnie. Wszak nazwa restauracji odnosi się m.in. do angielskiego ”mood”, czyli nastrój.

12037993_632254246914388_7321973549241830819_n

Przez wielkie okna wpada wspaniałe światło. Widać przez nie również szklane budynki nowego Muzeum Śląskiego. Fot. Eva Pappas

Fantastycznie operuje tu światło. W dzień promienie słońca przeszywają wnętrze i grają gościom na nosie 🙂 Wieczorem ożywa wiele źródeł dyskretnego światła. Robi się romantycznie. Do tego piękny widok przez okna na muzeum. Światło zachodzącego słońca odbijające się w szklanych pawilonach – to trzeba zobaczyć.

Kuchni Moodro Restaurant szefuje Damian Gruszka. Jego ambicją jest serwować nowoczesną kuchnię polską inspirowaną śląskimi smakami. Nowa karta pojawiła się w restauracji w styczniu. Spróbowaliśmy kilku dań. Na początku zgrabny śledziowy starter.

Po nim przystawka Podpłomyk/soczewica/kolendra 24 zł. Podpłomyk podobnie jak pieczywo i ciasta w restauracji są własnej roboty. Chętnie widzielibyśmy podpłomyki w innych daniach. W ogóle pieczywo – jeśli ma się zapał, by wykonywać je samemu – to świetny temat do rozwinięcia w restauracji.

podpłomyk

Podpłomyk z soczewicą. Fot. Eva Pappas

Wróćmy do karty. Po podpłomyku czas na coś energetycznego, pełnego smaku i witamin. Tu świetnie sprawdza się sałata – Burak/kozi ser/sałaty/orzech włoski/miód 24 zł. Podanie całego sera to dobry pomysł, pozwala nacieszyć się kozim smakiem. Jest też pyszna serowa skórka. Do tego odświeżający zestaw sałat, z fajnym dresingiem, miodem i orzechami. Jest oczywiście i bohater burak – pamiętamy o nim, ale ten ser naprawdę potrafi zawrócić w głowie.

Moodro

Sałata z kozim serem i burakiem w Moodro Restaurant.

Na danie główne wybieramy Kaczka/konfitura marchew/kalafior/ziemniak truflowy 49 zł – chwaloną m.in. przez naszych znajomych wysłanych do Moodro Restaurant w ciemno na nową kartę. Faktycznie jest pyszna, a warzywny las, który wyrasta za dwoma zgrabnymi, zrobionymi w punkt kawałkami mięsa, zachęca nie tylko do pałaszowania, ale i… fotografowania.

12734140_1073956982655890_6983845930506835805_n

Kaczka i kolorowy las warzyw w Moodro Restaurant.

 Nasz wybór na deser to lody pieczone/briosz cynamon 18 zł, ale dziś raczej postawilibyśmy na Tort/orzechy/czekolada 15 zł czy Fondant/czarny bez/lody mleczne 23 zł, czyli czekoladę pod różnymi postaciami, bo ta jak wiadomo jest dobra na wszystko. Z nowego menu w oko wpadły nam jeszcze Pierogi z hummusem 18 zł, Dzik/pomidor/polenta 43 zł czy Królik/biała kiełbasa/warzywa confit/szałwia 39 zł.

fndant

Fondant w Moodro Restaurant. Fot. Eva Pappas

Uważamy, że Moodro Restaurant to bardzo fajne miejsce na spotkania we dwoje. Spacer po Muzeum Śląskim, wjazd na szyb plus wizyta w restauracji to świetny przepis na randkę! Można tu również wpaść po prostu ze znajomymi na kawę i deser, z rodziną na obiad, z ludźmi z pracy na spotkanie. Atmosfera jest swobodna, a wnętrze zapewnia wiele doznań. Kuchnia nie odstaje.

12729176_1073956879322567_4379222099526169515_n

Moodro Restaurant sprawdzi się na randkę, ale nie tylko.

Duży plus za to, że restauracja jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – na górę wwiezie winda, toaleta ma odpowiednie udogodnienia. Znajduje się w niej również przewijak dla małych dzieci. Chociaż rodzice maluchów uwielbiają raczej siostrzany lokal Moodro Restaurant – Moodro Bistro&Cafe, który znajduje się niedaleko, w ostatnim ze szklanych budynków Muzeum. Ale to już inna historia… 🙂

Moodro Restaurant, Dobrowolskiego 1a, Katowice, czynne: wt.-nd.: 12-22 (w pon. nieczynne), płatność gotówką/kartą, lokal dostępny dla osób niepełnosprawnych, www.moodro.pl

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.