Katowice: Ekspedycja Coffeehouse. Nowa kawiarnia przy ul. Teatralnej – również z ciekawymi herbatami

Ekspedycja Coffehouse to nowa kawiarnia przy ul. Teatralnej, prowadzona przez Włocha Antona i jego żonę Karolinę. Choć nazywa się coffehouse, to namiętnością Antona są herbaty. W starych książkach wyszukuje ciekawe przepisy na herbaty z różnych stron świata i różnych czasów. Kawę oczywiście też tu wypijemy. I jeszcze pogramy w gry!:-)

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse

Lokal jest większy, niż można się spodziewać po witrynie. Ciągnie się daleko w głąb kamienicy. Na razie peryferia Ekspedycji są niewykorzystane, ale właściciele mają wiele pomysłów, m.in. na pokój, gdzie będzie można organizować chińską ceremonię parzenia herbaty. Ekspedycja działa od początku października 2018 r.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse. Anton – właściciel, z żoną Karoliną, lokalu. Włoch, który skończył filologię polską.

Ekspedycja, zgodnie z nazwą, ma wystrój nawiązujący do podróżowania, stąd grafiki z mapami na ścianach czy obrazy o marynistycznej tematyce.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse

Można tu usiąść przy stoliku na krześle albo zatopić się w kanapę przy stoliku kawowym. Do tego jest tu stolik do gry w jakąś starożytną grę, której nazwę zapomnieliśmy po 2 minutach:-) Wyguglowaliśmy, że chodzi o carrom, czyli bilard indyjski. Ale w Ekspedycji często spotykają się fani rozmaitych gier, więc widok zatopionych w jakiejś grze ludzi nie jest tu rzadkością, zwłaszcza w niedziele.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse

W menu Ekspedycji prym wiedzie herbata. Można się jej tu napić pod różnymi postaciami. Klasycznej – jako imbryk herbaty czarnej różnych odmian – np. Darjeeling z Indii, Assam Nahorhabi, też z Indii albo Kenya Milima z Kenii czy Qimen z Chin (13-15,5 zł). Ale my polecamy zwłaszcza herbaciane cuda, które komponuje Anton.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse

A Anton jest herbacianym freakiem, jak sam mówi świetną polszczyzną, bo jako Włoch ze słynącej z białego marmuru miejscowości Carrara w Toskanii wybrał sobie studia z filologii polskiej we Wrocławiu. W dodatku jest po specjalizacji nauczyciela polskiego jako języka obcego, więc piękną polszczyzną opowie Wam historie wszystkich tych ciekawych herbacianych napojów, które serwuje w Ekspedycji.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse

Możemy sobie więc zamówić u Antona np. herbatę po maghrebsku (12 zł) – z miętą i cukrem, albo perską (13 zł) wg starej receptury, podawaną m.in. z wodą różaną, którą Persowie obmywali sobie brody i ręce.  Nieco tańsze są herbata masala (8 zł), po senegalsku (7 zł), mleczna na ciepło (9 zł), mleczna mrożona (10 zł) czy hongkongska Yuenyeung – czyli kawa z herbatą chińską. No i jeszcze jest oczywiście japońska herbata zielona (17 zł), jaśminowa chińska (15 zł), biała też chińska (14,5 zł) albo indyjska Earl Grey z bergamotem (12,5 zł).

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse. Mleczna herbata na ciepło (9 zł).

My spróbowaliśmy w Ekspedycji herbatę mleczną, która w tym wydaniu nie jest klasyczną bawarką, nie jest wodnista, czuć w niej mocny smak i mleka, i herbaty. Jest przepyszna, i na pewno jeszcze wpadniemy na nią do Ekspedycji.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse. Kawa po turecku ( 8 zł).

Kawa właściwie w Ekspedycji jest dodatkiem do herbat. Espresso wypijemy za 7 zł, a latte za 9 zł. Warto skusić się na kawę po turecku z tygielka – z piasku (8 zł) albo taką, ale z kardamonem (9 zł). Kawa po turecku jest tu ręcznie mielona w tradycyjnym starym młynku. Jest też kawa zbożowa (8 zł). Anton i Karolina nie używają stałej marki kawy, często zmieniają, testują, co najbardziej smakuje ich gościom.

Katowice: Ekspedycja Coffeehouse. Sandwicze (6-8 zł)

Do napojów można tu zamówić przekąski – np. sandwiche (6-8 zł), np. brytyjskie z ogórkiem, albo z pesto lub z szynką. Do tego słodkości wyrabiane na miejscu – np. galaretkę z mango z polewą kokosową, krem czekoladowy, ciastka albo babeczki. Zdarzają się też oryginalne desery, np. kiełbasa czekoladowa, ciasto budyniowe i mleko kokosowe wegańskie z sago.

Październik 2018 r.

Ekspedycja Coffeehouse,

Katowice, ul. Teatralna 12,

godziny otwarcia: pon.-czw. 10-19.30, piątek 10-21.30, sob. 13-21.30, niedz. 13-19.30,

płatność kartą: tak

Profil Ekspedycja Coffeehouse na Facebooku [KLIKNIJ TUTAJ]

Komentarze

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.